آیا سریال Peaky Blinders بر اساس واقعیت است؟

سریال پیکی بلایندرز (Peaky Blinders) از زمان آغاز پخشش در سال ۲۰۱۳ توسط شبکه BBC مورد توجه طرفداران زیادی قرار گرفت. داستان این سریال حول محور باند پیکی بلایندرز در بیرمنگهام انگلستان که توسط توماس شلبی (با بازی کیلین مورفی) رهبری می‌شد خلق شد.

Peaky Blinders

طی فصول مختلف طرفداران این سریال شاهد ماجراجویی‌های شلبی و گسترش باند او هستند. آن‌ها از یک گروه اراذل خیابانی به یک سازمان جنایی بزرگ تبدیل شدند که کارهای خود را در کشورهای اروپایی دیگر نیز گسترش دادند. هر شخصی که به تماشای این سریال نشسته باشد ممکن است به حوادث تاریخی مهمی مانند جنگ جهانی نخست پی برده باشد. با دیدن این حوادث تاریخی ممکن است سوالاتی در ذهن طرفداران ایجاد شوند.

چه میزان از حوادث این سریال بر اساس حقیقت است؟ آیا همه این‌ها داستانی ساختگی است یا عناصر حقیقی زیادی وجود دارند که طرفداران نسبت به آن‌ها آگاهی ندارند؟ برای دریافت پاسخ این سوالات با تایم‌سیتی همراه باشید.

آیا باند پیکی بلایندرز در زندگی حقیقی وجود داشت؟ Peaky Blinders

سریال پیکی بلایندرز درواقع بر اساس زندگی حقیقی باند پیکی بلایندرز که زمانی در بیرمنگهام انگلستان حضور داشتند خلق شد. با وجود اینکه حوادث سریال در دهه ۱۹۲۰ رخ می‌دهند، اما پیکی بلایندرز واقعی طی دهه ۱۸۹۰ فعالیت داشتند. علاوه‌بر آن اکثر افراد پیکی بلایندرز در زندگی واقعی مردانی جوان و نوجوان بودند که در دهه ۲۰ سالگی خود به‌سر می‌بردند. آن‌ها پس از اینکه رکود اقتصادی شهرشان را مورد حمله قرار داد، وارد عرصه جنایت و خلافکاری شدند.

اما برخلاف چیزی که در این سریال با خانواده شلبی شاهدش بودیم، اکثر اعضای باند پیکی بلایندرز تلاشی جاه‌طلبانه جهت گسترش امپراطوری جنایتکارانه خود به خارج از بیرمنگهام نشان ندادند. استیون نایت خالق این مجموعه که خود اهل بیرمنگهام بود، هنگام بزرگ شدن داستان‌های زیادی از جانب خانواده‌اش راجع‌به پیکی بلایندرز شنیده بود.

نایت در این‌باره گفت:

«یکی از داستان‌هایی که باعث شد سریال پیکی بلایندرز را بنویسم داستانی بود که پدرم برایم تعریف کرد: او گفت هنگامی هشت یا نه سال داشت پدرش بر روی تکه‌ای کاغذ پیامی به او داد و گفت برو و این را به عمویت بده. سپس او پابرهنه در خیابان‌ها دوید، در را زد، در باز شد و میزی در آنجا وجود داشت که هشت مرد دور آن نشسته بودند. آن‌ها دارای لباسی جالب، کلاه و تفنگ‌هایی در جیب‌هایشان بودند. میز کاملا با پول پوشیده شده بود. همین تصور باعث شد تا به فکر فرو بروم. این همان داستانی بود من در ابتدا کارم را با آن شروع کردم.»

آیا توماس شلبی شخصی حقیقی بود؟ Peaky Blinders

به‌نظر می‌رسد توماس شلبی بی‌رحم و خشن، درست به‌مانند دیگر اعضای بدنام خانواده‌اش زائده قوه تخیل باشند. با این‌حال ما شاهد حضور شخصیت‌هایی در این سریال هستیم که درواقعیت نیز وجود داشتند.

به‌طور مثال چارلی چاپلین در فصل دوم طی یک قسمت ظاهر شد. از آنجا که چارلی چاپلین واقعی نیز اهل بیرمنگهام بود، ارتباط توماس شلبی با او منطقی به‌نظر می‌رسید. علاوه‌بر آن برخی از افرادی که شلبی با آن‌ها درگیر شده بود شخصیت‌هایی تاریخی بودند. ازجمله این افراد می‌توان بیلی کیمبر و چارلز سابینی در فصل یک و اسوالد موزلی در فصل پنج اشاره کرد.

کدام وقایع سریال پیکی بلایندرز واقعا رخ داده‌‌اند؟ Peaky Blinders

از آنجایی که برخی از دشمنان شلبی درواقع اشخاصی حقیقی بودند، حوادثی در سریال وجود داشت که دارای سابقه تاریخی واقعی بودند. به‌طور مثال جنجال روی داده در مسابقات اسب‌سواری که خانواده شلبی نیز طی فصل نخست با آن درگیر شده بودند، در بیرمنگهام رخ داده بود.

بیلی کیمبر و چالرز سابینی درواقع رهبران باندهایی بودند که رقابت شدیدی با یکدیگر داشتند. هر کدام از این باندها طی دهه ۱۹۲۰ سعی می‌کردند با به‌دست گرفتن کنترل اوضاع دیگری را شکست دهند. پیکی بلایندرزهای واقعی در آن زمان درگیر این موضوعات نشدند. گفته شده درنهایت طی این مبارزه سابینی موفق شد کیمبر را شکست دهد.

اسوالد موزلی نیز یک شخصیت تاریخی حقیقی بود که شلبی در فصل پنج همکاری‌اش با او را آغاز کرد. موزلی درواقع بنیان‌گذار اتحادیه فاشیست‌های بریتانیا بود. با این حال ممکن است نویسندگان سریال پیکی بلایندرز در نحوه کشته شدن موزلی تغییراتی را ایجاد کنند. در پایان فصل پنج شلبی تصمیم گرفت با یک برنامه او را به‌قتل برساند. اما موزلی در زندگی واقعی در سال ۱۹۸۰ از دنیا رفت.

بسیاری از حوادث تاریخی در سریال پیکی بلایندرز برای تناسب داستان با خانواده شلبی دست‌مایه تغییر شدند؛ اما واضح است این موضوع برای طرفداران این مجموعه اهمیتی ندارد و آن‌ها با آغوشی باز از حوادث جدید سریال استقبال کرده و آن‌ها را دنبال می‌کنند.

آیا شما نیز یکی از طرفداران سریال پیکی بلایندرز هستید؟ نظر شما راجع‌به این سریال جذاب چیست؟ نظرهای خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

بیشتر بخوانید:

۱۰ فیلم راجع‌به شکارچی جایزه‌بگیر که طرفداران سریال ماندالورین باید تماشا کنندنقد و بررسی قسمت سوم سریال See (دیدن)سریال دل قسمت ۳ [ دانلود قسمت سوم سریال دل ]سریال مانکن قسمت ۱۷ ( دانلود قسمت ۱۷ مانکن )

نوشته آیا سریال Peaky Blinders بر اساس واقعیت است؟ فیلم گیر شهر زمان. .

خرید ارز دیجیتال فروش ارز دیجیتال خرید و فروش ارز دیجیتال خرید ارز خرید بیت کوین فروش بیت کوین خرید bitcoin فروش بیت کوین قیمت ارز دیجیتال

جدیدترین اخبار

اندروید